Sebelaskavost

materiály pro absolventy workshopu

Přátelé, gratuluji vám k úspěšnému absolvování workshopu sebelaskavosti. Na této stránce najdete meditační nahrávky, užitečné informace, seznam literatury a bonusové materiály, které vám pomohou dále udržitelně rozvíjet laskavost k sobě ve vašem každodenním životě.

Tuto stránku zpřístupňuji všem absolventům mých mindfulness workshopů, proto ji průběžně aktualizuji a vylepšuji. Zvu vás tedy k tomu se sem pravidelně vracet a využívat všechny materiály, které vám nabízí. 

Co je Sebelaskavost

Sebelaskavost (anglicky self-compassion / self-kindness) je schopnost přistupovat sám/a k sobě s větší laskavostí, trpělivostí a důvěrouDesítky vědeckých studií ukazují, že rozvoj sebelaskavosti pomáhá rozvíjet zdravé sebevědomí, efektivněji zvládat každodenní úkoly i situace a cítit ve svém životě více pohody a klidu.

Sebelaskavost je alternativou k přehnané sebekritičnosti, která nevede k lepším pracovním výsledkům ani životní spokojenosti. Sebelaskavost je také úzce spojenou kvalitou s mindfulness (všímavostí), neboli schopností uvědomovat si, co se odehrává v přítomnosti.  Mezi hlavní vědecky ověřené benefity praxe sebelaskavosti a  mindfulness patří především lepší zvládání stresu, zlepšení pozornosti, zvýšení efektivity práce a zlepšení fyzického i psychického zdraví.

Rozvíjení laskavosti k sobě úzce souvisí s naších schopností postarat se o část nás, které se říká vnitřní dítě. Pokud chcete do tematicky vnitřního dítěte proniknout hlouběji, podívejte se na toto video.

Meditační nahrávky

Zde najdete nahrávky základních meditací laskavosti k sobě, které jsme společně na workshopu dělali.  Pokud chcete opravdu rozvinout sebelaskavost ve vašem životě, tak doporučuji pustit si jednu z těchto nahrávek alespoň jednou denně. 

neformální praxe

Jádro praxe sebelaskavosti se nachází v neformální praxi. Z tohoto pohledu jsou formální meditace laskavosti k sobě vlastně takovou přípravou, díky, které pak snadněji vneseme laskavost  i do běžných situací. Zde je pár nabídek, jak tyto kvality v běžných situacích rozvíjet:

„V situacích, kdy máte pocit, že selháváte, nestíháte nebo za nic nestojíte si poklepejte rukama na ramena a pochvalte se. Můžete si také říci: Jsi šikovný/šikovná, vážím si tě, mám tě rád/a takového jaký jsi / takovou jaká jsi.“

„V situacích, kdy cítíte nejistotu nebo strach se obejměte oběma rukama a vyjádřete si podporu a pochopení. Můžete si klidně i říci: Jsem tu pro tebe, neboj se, se mnou jsi v bezpečí.“

„Když se dostanete do emočně náročné situace, kdy čelíte nějaké chybě nebo selhání, tak zkuste pozorovat, zda máte tendenci vůči sobě být příliš kritičtí či dokonce krutí (mód sebekritika), a nebo zda máte tendenci hledat viníky kolem sebe nebo cítit, že svět je příliš nespravedlivý (mód oběti). Pokud zjistíte, že v takovém módu jste, zkuste to přijmout jako zajímavou součást Vaší přítomné zkušenosti – jako film, který zrovna sledujete, ale nemusíte se zcela ztotožňovat s hlavním hrdinou/hrdinkou (sebekritikem nebo obětí).“

„Kdykoliv cítíte, že je Váš život stereotypní nebo nudný, můžete zaměřit na to, co jste v tu chvíli vděční.“

mindfulness a laskavost na instagramu a tik toku

Pokud chcete zůstat v kontaktu s mindfulness, laskavostí a vděčnosti v každodenních situacích, zvu vás ke sledování mého instagramu a tik toku,  v rámci kterých pravidelně publikuji krátká videa. Tato videa vám budou připomínat možnost žít více vědomý život v každodenním shonu.

Další užitečné meditace a videa

Zvu vás také k poslechu dalších  mých dalších meditací a užitečných videí o zvládání stresu a rozvoje psychické pohody v každodenním životě.

Slovo závěrem a kontakt

Gratuluji, pokud jste se prolouskali až sem 🙂 Tuto stránku průběžně aktualizuji o nové materiály a informace, proto budu rád, pokud se sem bude pravidelně vracet. Stejně tak vás zvu k mému sledování na sociálních sítích, kde také naleznete spoustu zajímavých věcí kolem mindfulness. 

Pokud máte ohledně mindfulness, mediací a osobního rozvoje cokoliv na srdci, neváhejte mne kontaktovat. Jsem tu pro vás.

Přeji vám, ať to, co si z workshopu i následné praxe odnesete dělá radost vám i vše lidem kolem vás.

Marek Vich

marek@marekvich.com

724 890 016