Mindfulness

materiály pro absolventy workshopu

Přátelé, gratuluji vám k úspěšnému absolvování workshopu mindfulness. Na této stránce najdete meditační nahrávky, užitečné informace, seznam literatury a bonusové materiály, které vám pomohou dále udržitelně rozvíjet mindfulness ve vašem každodenním životě.

Tuto stránku zpřístupňuji všem absolventům mých mindfulness workshopů, proto ji průběžně aktualizuji a vylepšuji. Zvu vás tedy k tomu se sem pravidelně vracet a využívat všechny materiály, které vám nabízí. 

Co je mindfulness - všímavost

Mindfulness (česky např. všímavost, uvědomování, bdělá pozornost) lze vysvětlit jako schopnost plně vnímat přítomný okamžik a s nadhledem i se zájmem si uvědomovat, co se v něm odehrává.

Mezi hlavní vědecky ověřené benefity praxe mindfulness patří především lepší zvládání stresu, zlepšení pozornosti, zvýšení efektivity práce a zlepšení fyzického i psychického zdraví.

Pokud máte chuť proniknout trochu hlouběji do toho, co to mindfulness je a jak pomocí něj zvládat stres,  mrkněte na toto video.

 

Meditační nahrávky

Zde najdete nahrávky základních meditací mindfulness, které jsme společně na workshopu dělali.  Pokud chcete opravdu rozvinout mindfulness ve vašem životě, tak doporučuji pustit si jednu z těchto nahrávek alespoň jednou denně. 

neformální praxe

Jádro praxe mindfulness se nachází v neformální praxi. Z tohoto pohledu jsou formální meditace mindfulness vlastně takovou přípravou, díky, které pak snadněji vneseme všímavost, laskavost a vděčnost i do běžných situací. Zde je pár nabídek, jak tyto kvality v běžných situacích rozvíjet:

Alespoň jednou denně, když vcházíte do práce si zkuste na chvíli uvědomit, co se právě odehrává – například: “Jak se cítím v těle” “Jaké zvuky právě teď slyším” Jaké vůně cítím?”, “Jaké pocity, či myšlenky prožívám?” Co se právě teď kolem mě děje?

Tak často, jak to jen půjde si zkuste vzpomenout si na svůj dech a volně vnímat nádech a výdech.

Kdykoliv mate volnou chvíli tak můžete pozorovat jednotlivé části svého těla.

Zkuste být přítomný/á při úklidu, mytí nádobí, stravování, nebo čistění zubů.

Na konci dne si můžete zrekapitulovat hlavní události dne (především ty, které byly emočně nejsilnější) a uvědomit si za co jste tento den vděčný/á.

Tak často, jak si vzpomenete si zkuste všímat, jaké pocity ve vás vzbuzují lidé v okolí – jsou spojené s příjemnými pocity, neutrálními pocity a nebo negativními pocity?

mindfulness na instagramu a tik toku

Pokud chcete zůstat v kontaktu s mindfulness, laskavostí a vděčnosti v každodenních situacích, zvu vás ke sledování mého instagramu a tik toku,  v rámci kterých pravidelně publikuji krátká videa. Tato videa vám budou připomínat možnost žít více vědomý život v každodenním shonu.

Mindful Podcast

Zvu vás také k poslechu mých podcastů, na kterých se můžete dozvědět zajímavé tipy, jak implementovat mindfulness do běžného života, vztahů i práce. Některá videa také nabízí hlubší pohled na praxi mindfulness a laskavosti. 

Slovo závěrem a kontakt

Gratuluji, pokud jste se prolouskali až sem 🙂 Tuto stránku průběžně aktualizuji o nové materiály a informace, proto budu rád, pokud se sem bude pravidelně vracet. Stejně tak vás zvu k mému sledování na sociálních sítích, kde také naleznete spoustu zajímavých věcí kolem mindfulness. 

Pokud máte ohledně mindfulness, mediací a osobního rozvoje cokoliv na srdci, neváhejte mne kontaktovat. Jsem tu pro vás.

Přeji vám, ať to, co si z workshopu i následné praxe odnesete dělá radost vám i vše lidem kolem vás.

Marek Vich

marek@marekvich.com

724 890 016